Warszawa nie jedno imię ma

0
38

Historia Warszawy sięga XII i XIII wieku , kiedy to powstał pierwszy gród książąt mazowiecki Jazdów. Samą nazwę nasza stolica zawdzięcza nazwę rycerzowi z rodu Rawów (Rawiczów) o imieniu Warsz, właścicielowi wsi istniejącej od XII/XIII w, na terenie obecnego Mariensztatu. Kiedy w końcu XIII wieku sprowadzeni z Torunia bogaci kupcy założyli tutaj gród książęcy, nadano mu nazwę \”Warszawa\”. W 1526 r. Warszawa, poważny już ośrodek miejski w skali Mazowsza, zostaje przyłączona do Korony. W 1569 r., na sejmie obradującym w Lublinie, postanowiono, że odtąd Warszawa będzie stałą siedzibą sejmów walnych Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego, a od 1573 r. także miejscem elekcji królów polskich. Odtąd gród nad Wisła w środkowej Polsce przejął zaszczytne miano stolicy naszego kraju. Warszawa to miasto bardzo związane z historią Polski. Znajduje się tutaj wiele cennych i znanych zabytków i pomników polskiej kultury, z których każdy Polak powinien być dumny. Warszawa to też miasto nowoczesne pełne modernistycznych budowli i swoiste okno na świat do wielkich stolic europejskich i świata. W takiej właśnie scenerii przedstawiona została przez autora zdjęć Warszawy Daniela Bieniasa.

Pałac Kultury i nauki obiekt charakterystyczny naszej stolicy. Najwyższy budynek w Polsce , został zbudowany 1952-1955 na cześć Stalina. Był to „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”, którego pomysłodawcą był sam Józef Stalin. Autorem projektu był Lew Rudniew. Pałac jest najwyższym budynkiem w Polsce. Ma 230,5 m wysokości (42 piętra) i kubaturę 817 000 m2. Mieści ponad 3 000 pomieszczeń, które między innymi są siedzibami firm i instytucji oraz Polskiej Akademii Nauk. Dziś zabytek, kojarzony poprzednim systemem władzy, nie przychylnie oceniany i wręcz szykanowany. Pałac na tle burzowego i ciemnego nieba wraz ze swoją zabudowana architekturą dumnie się trzyma.

Ciekawe przedstawienie stolicy jako kuli ziemskiej. Pozwijane najważniejsze elementy naszej stolicy w jedną kulę ziemską na tle błękitnego lekko zachmurzonego nieba. Oryginalna perspektywa na ścianę naszego nowoczesnego salonu.

Malownicze stare kamienice jak z powieści „Lalka” na tle Pałacu kultury i nauki oraz nowoczesnych i urbanistycznych budowli. Obraz przedstawia dwa aspekty naszej stolicy- tej dawnej zabytkowej z dachami starych warszawskich kamienic, połączona a nowoczesnością i współczesna biznesową strona życia na tle pomarańczowego nieba. Pałac kultury jest swoistym przejściem z jednej epoki do drugiej.