Środek do czyszczenia kostki brukowej

0
34

Czym czyścić kostkę brukową?
Kostka brukowa to materiał odporny na zabrudzenia. Zazwyczaj wymaga jedynie oczyszczenia wodą pod ciśnieniem po okresie zimowym. Niestety jeśli zaniedbamy regularność w pielęgnacji lub będziemy musieli zmierzyć się z poważniejszymi zabrudzeniami kostki, może pojawić się konieczność użycia środków chemicznych.
Wybierając odpowiedni środek do czyszczenia kostki brukowej, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj kostki, a także rodzaj zabrudzenia, jakiego chcemy się pozbyć.
Zdecydowanie największe wyzwanie stanowią resztki cementu i zaprawy, a także plamy z oleju. Te drugie mogą pojawić się na przykład wskutek wycieku oleju silnikowego z auta. Jeśli przegapimy moment i nie pozbędziemy się plam od razu, czyszczenie kostki brukowej będzie wymagało wykorzystania środków chemicznych.
Również w przypadku pozostałości zaprawy czy cementu, niezbędna jest szybka reakcja. Świeże pozostałości materiałów budowlanych można z łatwością zdrapać, a później zmyć wodą pod ciśnieniem. Jednak usunięcie zaschniętych plam będzie już znacznie trudniejsze. Decydując się na użycie środków chemicznych do wyczyszczenia kostki brukowej, musimy wziąć pod uwagę, że silna chemia może negatywnie wpłynąć na znajdującą się w pobliżu roślinność. Jeśli wybierzemy niewłaściwy preparat do czyszczenia kostki brukowej, mogą pojawić się odbarwienia kostki. Dlatego dobrym pomysłem będzie wykonanie próby w miejscu, które nie będzie zbyt widoczne.