Audyt efektywności energetycznej

0
130

Audyt efektywności energetycznej – po co się go robi?
Audyt efektywności energetycznej nie jest obowiązkowy, natomiast przydaje się w przypadku, gdy dana instytucja chce starać się o tzw. białe certyfikaty lub uzyskać dofinansowanie. Jednak czym taki audyt w ogóle jest i co ma na celu jego przeprowadzenie?

Audyt ma na celu poprawę efektywności energetycznej w firmie. Co to znaczy? Na przykład sprawdzenie możliwości pomagających zaoszczędzić prąd. W trakcie przeprowadzania takiego audytu sprawdza się stan techniczny budynku, firmowych urządzeń oraz instalacji – na tej podstawie dokonuje się pomiaru zużycia energii. Po zrobieniu pomiarów przeprowadzający audyt przygotowuje raport z możliwościami zmian, które można wdrożyć w przedsiębiorstwie. Mogą one obejmować przeprowadzenie niezbędnych remontów, wymianę urządzeń na bardziej energooszczędne, zainwestowanie w OZE i tak dalej. Dużo zależy od wielkości zakładu, ponieważ nie w każdym z przedsiębiorstw da się przeprowadzić radykalne zmiany.

Przeprowadzony audyt efektywności energetycznej potwierdza, że przedsiębiorca planuje zmniejszyć zużycie energii i emisję dwutlenku węgla w swoim zakładzie. Dzięki temu można uzyskać dotacje niezbędne do spełnienia tych założeń.